Tarihi Sırtında Taşıyanlar

Hızlı ve Güvenilir Taşıma

Tarihi Sırtında Taşıyanlar

Mart 9, 2020 Makaleler 0

İnsanların yerini makinelerin almaya başlamasından beri bazı meslekler kaybolmaya başladı. Bunlar arasında hamallık da var. İnsan var, iş yok. Hamallar mesleklerini anlattı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çalışma hayatının içerisinde insan gücünün yeri daha da azalıyor. İşletmeler daha hızlı olduğu için makinelerle çalışmayı tercih ediyor. Bir zamanların gözde meslekleri bir bir tarihe karışıyor. Eskiden İstanbul’un hemen her yerinde rastlayabileceğimiz hamallık, şu an Eminönü ve Tahtakale civarına sıkışmış durumda. Oysa eskiden bütün basın büroları ve yayıncılar Babıâli’deyken hamallar randevuyla çalışıyor ve her ofisin özel iki tane hamalı oluyormuş.

HAMALLIK KENDİ İÇİNDE ÖRGÜTLÜ
Hamallık kendi içinde teşkilatlanmış ve örgütlenmiş bir yapıya sahip. Hamalların, hamallık yaptığını gösteren kendi adlarına hazırladıkları kartları ve kendi isimlerinde dernekleri var. Kendi aralarında rütbeleri ve aynı zamanda çalıştıkları bölgelerin de isimleri var. Tahtakale’deki hamalların kendi bölgeleri dışındaki bir bölgede yük indirip bindirmeleri ve taşımaları yasak. Herkes kendi bölgesindeki yükten sorumlu.
Genelde başlarında daha rütbeli hamal olanlara çavuş, kâhya veya dayıbaşı deniyor. Çavuşlar iş bölüşümünü daha adil yaptığı için karışıklık olmuyor. Tahtakale’nin hamallarıyla bu mesleği konuştuk.

***

”TBMM’DEN DAHA DEMOKRATIZ”
Ömer Okan: Bizim iş çok köklü meslektir, eskidir. Benim dedem hamaldı. Babama geçti, şimdi ben hamallık yapıyorum. Çocuğuma hamallık yaptırmayacağım. Bizim bölüğümüzün ismi “Şekerci bölüğü”. Yüz kişi çalışır. Tahtakale civarında 14 bölük var: Kapalıçarşı, Çakmakçılar, Meydancık, İpçiler ve her bölüğün kendi sınırı var. Kimse kimsenin sınırını ihlal etmez.

Her bölüğün amiri yani kâhyası var. Kâhya çift yevmiye alır ondan sonra “Kesedar” ve “Kolbaşı” gelir. Kâhya’yı kendi aramızda seçeriz. Bizde demokrasi vardır. Çoğunluk ne diyorsa öyle hareket ederiz. Baktık seçtiğimiz kâhya beceremiyor hemen değiştiririz. TBMM’den daha demokratız. Dükkânlara mal gelince bize haber gelir, biz de taşırız. Ortalama yüz kilo alırız sırtımıza bir kerede.

***

‘BENİ SALSALAR KÖYE DÖNERİM’
Ramazan Yaman: Ben yirmi seneden beri bu işi yapıyorum, on senedir Tahtakale’deyim. Önceleri semt pazarlarına giderdim şimdi kalmadı tabii. Bizim işte bölük sistemi var ama ben bölükçü değilim tek çalışırım. Bazıları gezdirmemi ister. Dört beş saat dolaştığımız oluyor, bir nevi rehberlik ediyorum. Kış oldu mu işler düşüyor tabii. Yağmurda küfe ıslandı mı yandın, hiç taşınmaz oluyor. Zaten yapılacak iş değil bu, çaresizin işi. Ne kazandığın belli değil bir kere. Sigorta yok. Siftah yapmadan bitirdiğimiz günler oluyor. Ama aç bırakmaz Allaha şükür. Beni salsalar köye geri dönerim aslında ama köyde yapacak bir şey yok. Emekli olsam bırakacağım işi hayırlısı.

***

BİR MESLEĞİN DAHA SONUNA GELDİK
Abdullah Çavuş: Ben bu işten iki ev doyuruyordum şimdi kendi karnımızı zor doyuruyoruz. Bazı günler siftah yapmadan eve gittiğimiz oluyor. Hele yağmur yağdığında hiç iş olmuyor. Eskiden böyle şeyler hiç olmazdı, hatta izin günlerimizde bile ararlardı işlerin yoğunluğunda.

Şimdi bir de Suriyeliler bizim beşe taşıyacağımız malı ikiye taşıyorlar. Velhasılkelam hamalcılık bitti kardeşim. Osmanlı döneminden beri var olan mesleğin sonuna geldik.

***

‘ARTIK HER ŞEY GRAM GRAM’
Mehmet Kara: Hamalcılık şimdi değil eskiden meslekti. 30 yıldır bu mesleği yapıyorum. Eminönü ticaretin merkeziydi yüzlerce kamyon mal girer çıkardı. İnsanların alım gücü vardı. Şimdi gelenlerin yarıdan çoğu gezmeye geliyor. Buraya gelenler alışveriş yaparken arkalarında 4 tane hamal gezdirirdi. Şimdi insanlar kuruyemişi bile gramla alıyor. Kitapçılar taşınınca biz plakçılar çarşısına gittik. Hiç unutmuyorum gün geceli gündüzlü Mahsun Kırmızıgül kasetlerinin kolilerini taşıdık. Ama kaset bitip CD çıkınca bizimde orada işimiz bitti. Ben bu meslekten 3 çocuk okuttum, ev ocak sahibi oldum. Para kazanmadık desek ayıp olur.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/tarihi-sirtinda-tasiyanlar-71090

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button